Zdiagnozowałaś żylaki? Działaj

Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najpopularniejszych dolegliwości, lecz mimo tego mogą okazać się naprawdę bolesne. Określa się tak zmiany w naczyniach krwionośnych, w wyniku których te rosną i stają się widoczne. Co istotne, żylaki są problemem nie tylko wizualnym – nieleczone są w stanie wszak generować komplikacje, zaś ich pojawienie się źle rzutuje na stan psychiczny chorego. Zazwyczaj pojawiają się na nogach, jednak mogą pojawić się także w gardle czy odbycie – wtedy mówimy o hemoroidach. Należy również zaznaczyć, że żylaki czasem są objawem groźnych chorób. Jak więc leczyć żylaki? Dlaczego się pojawiają?

Powody pojawienia się żylaków

Żylaki objawiają się przede wszystkim u pań. Mogą być skutkiem połogu i sporego obciążenia, a oprócz tego występują także w wyniku regularnego przebywania w pozycji stojącej. Dlatego narażeni są nie ludzie działający w takich zawodach jak fryzjerstwo, w sklepie oraz chirurdzy. Powodem występowania żylaków może być też zakładanie ciasnych spodni czy siedzenie. Ryzyko ich pojawienia łatwo zminimalizować długo spacerując oraz ćwicząc.

Jak leczyć żylaki?

W przypadku żylaków niezwykle ważne jest bezzwłoczne rozpoczęcie terapii. Nie należy działać samodzielnie – słuszniej postąpimy, udając się do sprawdzonego chirurga naczyniowego. Najpewniej zastosuje on którąś z nowoczesnych metod – między innymi termoablację wewnątrznaczyniową, polegającą na włożeniu do środka żyły igły i stymulacji jej prądem lub falami ultradźwiękowymi.