Praktyczne metody ochrony przed przeziębieniem

Jesienne wahania temperatur niekorzystnie oddziałują na nasze zdrowie. Zwykle dopadają nas kaszel, podrażnione gardło i katar. Żeby się im nie dać bez walki, warto przetestować domowe sposoby, które pomagają strzec organizm przed przeziębieniem. Przedstawiamy niektóre z nich.

Gorący prysznic i herbata z sokiem z malin

Choroby atakują nasz organizm przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o mniej więcej 2 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej kąpieli bądź napoju. Do herbaty można dodać plasterek pomarańczy albo cytryny, które zawierają duże ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest też bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru oraz odrobina cynamonu. By nadać napojom kapkę słodyczy warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeśli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, pichtowego lub szałwiowego, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Przeciwbakteryjne syropy z cebuli i czosnku

Czosnek oraz cebula też zawierają wiele witamin. Na ich bazie produkuje się tradycyjne mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najbardziej popularnych metod walki z chorobami. Jak go przygotować? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba pić co parę godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie bakteriobójcze. W tym celu wystarczy zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać odrobinę wody. Tak przygotowaną mieszankę także powinno się spożywać parę razy dziennie.

Jak powstrzymać ból gardła?

Kiedy odczuwamy wrażenie drapania w gardle, wypada sprawdzić mieszankę miodu, masła i mleka. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku trzeba mieć na uwadze, aby mleko nie było wrzące, ponieważ zniweluje to korzystne oddziaływanie miodu oraz masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła poleca się także picie szałwii w postaci herbaty czy płukanie gardła roztworem wody z solą.

Czemu powinniśmy reagować na wczesne symptomy przeziębienia?

Nie bacząc na to, że zwyczajne przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może mieć poważne skutki. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy natomiast na uwadze, iż jeżeli symptomy nasilają się to trzeba skorzystać z pomocy internisty.