Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie zaś, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – w szczególności – efektywne leki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować nam, że leczenie będzie w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki którym lekarz może dostać się do głęboko położonych tkanek uzębienia. Warto jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Jakich?

Endodoncja mikroskopowa – sprzęt

Oprócz sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając prawie do zera ryzyko wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności umożliwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują także specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie zabiegu i poprawienie samopoczucia pacjenta.

Refundowane leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli jest ono niezbędne, dobrze wybrać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi akcesoriami i zawczasu sprawdzić, co o jego usługach poprzedni klienci mówią w internecie.