Korzonki – objawy zapalenia korzonków, sposoby uśmierzania bólu i leczenia

Często można usłyszeć, że ktoś cierpi na “korzonki”. Czy wiesz jednak, czym dokładnie są tak zwane “korzonki” i co oznacza ich zapalenie? Wyjaśniamy to w artykule, a także piszemy o tym, jakie są przyczyny oraz objawy zapalenia korzonków i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Czym są korzonki nerwowe?

Korzonki to potoczna nazwa nerwów, odchodzących od rdzenia kręgowego parami w prawo i lewo. Każdy nerw rdzeniowy ma bowiem dwa korzenie: przedni i tylny. Jednym z najbardziej znanych nerwów rdzeniowych jest nerw kulszowy, ale występują one na całej długości kręgosłupa. Ból korzonków najczęściej doskwiera na wysokości odcinka lędźwiowego lub szyjnego.

Zapalenie korzonków – przyczyny

Zapalenie korzonków jest stanem zapalnym nerwów. W zależności od lokalizacji urazu bywa też nazywane rwą kulszową, lumbago albo rwą barkową. Powstaje ono na skutek ucisku lub zmian chorobowych, do których może prowadzić także wychłodzenie poszczególnych partii ciała.

Co może spowodować taki ucisk? Między innymi siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, przeciążenie (np. podczas podnoszenia czegoś ciężkiego lub treningu bez rozgrzewki), dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe, wady postawy, niewłaściwa dieta (niedobory składników odżywczych), otyłość, ciąża.

Warto jednak pamiętać, że ból korzonków może być też objawem innych chorób, takich jak zapalenie opon mózgowych, półpasiec, cukrzyca, ropień nadtwardówkowy albo nowotwór.

Objawy zapalenia korzonków

Podstawowym objawem tej dolegliwości jest ból. Ale jak bolą korzonki? Zwykle to jednostronny, silny ból kręgosłupa na wysokości lędźwi w przypadku korzonków lędźwiowo-krzyżowych lub szyi przy zapaleniu korzonków szyjnych, nieraz promieniujący w kierunku odpowiednio pośladka lub barku. Czasem utrudnia lub wręcz uniemożliwia wykonanie codziennych czynności, towarzyszą mu osłabienie i przykurcze mięśni, mrowienie, a nieraz także drętwienie nogi albo ręki.

Poza tym mogą wystąpić również typowo infekcyjne objawy, jak ból w mięśniach, gorączka, ból głowy, kaszel.

Korzonki nerwowe – leczenie

Jak leczyć korzonki? Na pierwszym etapie – odpoczynkiem i farmakoterapią. Wizyta u lekarza jest jednak konieczna, by zidentyfikować i wyeliminować przyczynę problemu, a nie ograniczyć się do leczenia objawów.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie tabletek lub maści będą służyć zwalczaniu bólu oraz przyspieszeniu gojenia się urazu. Dodatkowo specjalista może zalecić leki rozluźniające mięśnie i wspomagające pracę układu nerwowego.

Efekt przeciwbólowy i rozluźniający dadzą też ciepłe okłady, ale te stosuje się już po fazie ostrej stanu zapalnego. Poza tym konieczna będzie rehabilitacja, początkowo z pomocą nowoczesnych zabiegów fizjoterapeutycznych, masaży i pracy z powięzią, a z czasem przez ćwiczenia.

Jakie zabiegi pomogą wyleczyć korzonki?

  • krioterapia,
  • laseroterapia,
  • elektroterapia, np. prądy TENS, jonoforeza,
  • magnetoterapia,
  • ultradźwięki.

Szczególnie dobrze sprawdzają się takie rozwiązania jak:

  • laser wysokoenergetyczny iLUX,
  • innowacyjna terapia aparatami Doctor TECAR, łącząca działanie prądu przemiennego z działaniem fali radiowej.

Po ustąpieniu bólu konieczna jest kinezyterapia, czyli ćwiczenia – rozciągające i wzmacniające mięśnie grzbietu, by ustabilizować kręgosłup, wzmocnić plecy i poprawić wzorce ruchu, jeśli jest taka potrzeba.

W przypadkach poważnych urazów konieczna może być operacja. Zazwyczaj wystarcza jednak leczenie zachowawcze, choć nie warto bagatelizować problemu i leczyć się samodzielnie, bo można w ten sposób znacznie pogorszyć swój stan.

Profilaktyka “korzonków”

Najlepiej oczywiście uniknąć problemu. W jaki sposób to zrobić? Włączając aktywność fizyczną w swój plan tygodnia, wzmacniając mięśnie pleców i brzucha, na przykład przez pływanie, oraz uważając na właściwą postawę podczas podnoszenia ciężarów.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/korzonki-objawy-zapalenia-korzonkow-sposoby-usmierzania-bolu-i-leczenia/