W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

Podczas budowy dowolnego obiektu, bez względu na to czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do nieprawidłowo bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich wytrzymałość i zdolność do izolacji cieplnej, jak również przyczynić się do rozwoju chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Które elementy budynku należy zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą przede wszystkim piwnice, balkony, fundamenty, dachy i tarasy zielone, a zatem te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z albo opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają ochrony przed wilgocią i jakiej technologii warto użyć w stosunku do danych segmentów budynku. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa posiadała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Ważne jest, aby planowanie hydroizolacji, zlecić doświadczonej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w trakcie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, taśm PVC, uszczelek pęczniejących czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, naprawą oraz inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.