Usługi hostingowe – na co zwracać uwagę?

Jeśli masz firmę, to na pewno posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak znaczący dla Twojego biznesu jest poprawnie dobrany hosting? Czym zatem powinien się znamionować dobry hosting dla firm?

Hosting dla firm – postaw na szybkość oraz bezpieczeństwo

Hosting internetowy, w szczególności ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być bezpieczny, bezawaryjny, szybki i gwarantować wsparcie techniczne. Gdy mówimy o szybkości, mamy na myśli prędkość ładowania się stron. Dlaczego jest ważna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma skłonność do przedwczesnego porzucenia strony, gdy ładuje się ona za długo. Po drugie, szybkość ładowania się strony jest jednym z ważnych czynników, które Google bierze pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją kodu o obrazów czy likwidacją niepotrzebnych przekierowań w obrębie strony, równie znaczący dla czasu ładowania witryny ma także rodzaj hostingu (współdzielony, w chmurze, dedykowany, lub VPS), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym przedsiębiorstwa powinny szukać usługi hostingowej gwarantującej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny działać w sposób ciągły. Należy wybierać tych dostawców, którzy oferują bezawaryjne działanie serwera rzędu min. 99%. Ten czynnik powinien być niezmiernie ważny dla sklepów internetowych, bo każda godzina niedostępności sklepu może powodować wiele tysięcy strat.

Czym powinna charakteryzować się niezawodna usługa hostingowa?

W przypadku hostingu internetowego nie wypada skłaniać się do opcji najtańszych. Darmowe usługi hostingowe z reguły charakteryzują się słabą jakością, a niejednokrotnie zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się poza granicami Polski i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych wypatrujmy hostingu umożliwiającego całodobowe wsparcie techniczne kompetentnego zespołu. Ważne, aby reakcja na zgłoszenia ewentualnych awarii była też stosunkowo krótka, kontakt z firmą łatwy, a cennik hostingu i warunki prolongaty ważności domeny skonstruowane w przejrzysty sposób. Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej muszą być zabezpieczone stale uaktualnianym programem antywirusowym, w serwerowni winny panować należyte warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie na wypadek pojawienia się płomieni), a backup danych powinien być przeprowadzany regularnie.