Stomatologia mikroskopowa – kiedy po nią sięgamy?

Złamanie zęba, martwica, zaawansowana próchnica, zapalenie miazgi czy też konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te stany łączy fakt, iż na ogół w ich przypadku leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u niektórych pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie powinniśmy się obawiać tego typu terapii. Współczesna stomatologia posługuje się nowoczesnym wyposażeniem i efektywnymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet największych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Wstępny etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne oraz nerw, toteż leczenie kanałowe wymaga zastosowania efektywnego środka znieczulającego. W następnej kolejności przeprowadza się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec napełnia się kanał zębowy metalem szlachetnym, cementem szkło-jonomerowym, ceramiką bądź materiałem kompozytowym.

Znajdź dobrego stomatologa do przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Warto w związku z tym wybrać dobrego specjalistę, który go zrealizuje. Gwarancją tego, że zabieg będzie udany są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Umożliwia to dentyście głębokie oczyszczenie, a w następnej kolejności dokładne wypełnienie kanału, dzięki czemu dalsze zabiegi nie będą już konieczne.