Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Dalsze informacje o oknach zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo korzystniej niż te produkowane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w dużej mierze wpływa również metryka. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna muszą być konserwowane według przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z użyciem dostępnych w markecie materiałów. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są też uchylane, co sprawia, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym można wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który posiada sporo zalet, ale potrzebuje regularnej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Z tego powodu tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć fachowca?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która wymaga najwyższych umiejętności – ten rodzaj okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najlepsi stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym razie zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]