Na czym polegają badania psychologiczne kierowców

Jeżeli potrzebujesz zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała, skieruj się tu

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też poznania cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy zobowiązani są poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie należy się bać. Całość badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów badających inteligencję i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Określają między innymi psychotyzm, ekstra- oraz introwersję i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po stereometr, aparat krzyżowy, wirometr, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Kierowcy, którzy muszą nosić okulary, powinni jedynie pamiętać, by zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D oraz D+E. Przejść muszą je też osoby, które pragną wykonywać zawód egzaminatora bądź instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych oraz kierowców taksówek. Warto podkreślić, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależy od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je tylko raz.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]