Kiedy wykonuje się badania wysokościowe?

Badania wysokościowe Bielsko - usługi dla Ciebie

Psycholog to osoba, o której bardzo dużo osób nie ma zbyt dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się tylko odkrywaniem relacji badanych pacjentów z innymi ludźmi. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi wielką pomoc przy określaniu zdolności do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne wykonywane są między innymi w przypadku osób planujących podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: jak wyglądają?

Badania wysokościowe praktycznie wcale nie różnią się od tych, jakie przechodzą osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawą są testy osobowościowe, temperamentalne, inteligencji. Ich znaczącym rozszerzeniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji oraz zdolność do koncentracji uwagi. Wykorzystując testy aparaturowe jesteśmy w stanie określić czy dana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co zadzieje się podczas pracy. Do wykonywania tych testów psycholog wykorzystuje takie urządzenia, jak stereometr, wirometr oraz aparat krzyżowy. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne w każdym wypadku obejmują także wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana powinna być z psychologiem w stu procentach szczera. Podawanie nieprawdziwych informacji nikomu nie pomoże.

Kto wykonuje badania wysokościowe?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich wykonywania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno wiedzę, jak i umiejętności do przeprowadzania tego typu badań. Badania wysokościowe prowadzone przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Należy tylko pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeżeli o konieczności ich noszenia zdecydował okulista.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]