Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody terapii okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy albo często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, które zupełnie eliminują niemiłe doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.