Badania wysokościowe – poradnik dla poszukujących pracy

Na www.bielskobadania.pl zamówisz badania wysokościowe Kęty

Osoby pracujące na wysokości pełnią swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków, polskie prawo wprowadziło konieczność wykonywania drobiazgowych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na rusztowaniach, masztach, stropach itd. Specjalne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku bądź innych schorzeń mogących negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania okulistycznego, laryngologicznego oraz neurologicznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku epilepsji, krótkowzroczności lub problemów z błędnikiem. Dodatkowo trzeba również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości należy przeprowadzać co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą poddawać się im częściej – raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, niedowidzenie, a także schorzenia narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (kurz, pył). To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy żurawi wieżowych, ciężkich maszyn budowlanych czy osoby obsługujące linie wysokiego napięcia.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]