Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów w myśl prawa powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat parę słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?
Przebieg badań psychotechnicznych kierowców
Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.
Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?
Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.
Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: +48 608-315-680
E-mail:
[email protected]