System SWIFT – co to?

Jeżeli jesteś zainteresowany systemem rozliczeń SWIFT, koniecznie kliknij w to miejsce.

Mimo, iż de facto codziennie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź świata na konflikt zbrojny na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów sprawnego działania bankowości światowej.

System SWIFT – przyśpiesza przelewy międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny funkcjonujący w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: Express Elixir, SEPA i SORBNET.Na świecie funkcjonują też rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze jednego państwa.

Co jest wobec tego główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie państwa świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tys., ale również giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]