krajowy system e-faktur, faktura ustrukturyzowana

Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie osoby prowadzące działalność gospodarczą na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie ustaloną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo mało co mówi osobie, która nie umie go odczytać, ale dla stosownego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie doskonale zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednakowy format niezależnie od tego jakich programów księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to ważny krok do przodu przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd częstokroć mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskują

Wszyscy właściciele firm od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. są zwolnieni z obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, wcześniej odbiorą zwrot VAT i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przechowuje dane o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku VAT, akcyzowego oraz dochodowego. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, ale należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]