Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest adresowany przede wszystkim do firm, które stosują odroczone terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia należności. Oprócz tego jest to również najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących kolejnych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O jakich zasadach muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? W jaki sposób ustrzec się ewentualnych problemów związanych z faktoringiem?
Faktoring dla firm – co zyskamy?
Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z cesją zobowiązań firmy przez bank. W istocie okazuje się on fuzją różnych typów umów, a cesja należności będzie jedynie jedną z nich. Polega on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu również pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na kształt umów faktoringowych w naszym kraju wpływają przepisy prawa spółek handlowych, a także kodeksu cywilnego.
Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla biznesu?
Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring są niekiedy naprawdę zróżnicowane. Aby uniknąć pomyłek, których rezultatem mogą okazać się duże straty, musimy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Potrzebne okażą się wtedy odpowiednie kwalifikacje, a tych często zwyczajnie nie posiadamy. Z tego względu znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, jaki zaproponuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, ale może okazać się, że w ten sposób unikniemy podpisania nieopłacalnej umowy.