Jak działa mass collect?

Co warto wiedzieć o mass collect?

Mass collect jest usługą, której głównym aspektem jest identyfikacja płatności masowych od klientów. Przybliżamy pokrótce, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób upraszcza organizację małym oraz dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – jak to działa?

Funkcja mass collect jest praktycznie rzecz biorąc niesłychanie prosta. Polega na przydzieleniu wszystkim kontrahentom niepowtarzalnego numeru rachunku, który staje się jednocześnie ich symbolem identyfikacyjnym. Takie działanie jest przydatne tam, gdzie z miesiąca na miesiąc obsługiwana jest ogromna grupa kontrahentów, a więc np. w firmach telekomunikacyjnych, na uczelniach wyższych, a także wszelkich branżach, gdzie używane jest płatności abonenckie (między innymi w obiektach sportowych). Opłaty przesyłane w systemie mass collect trafiają na jeden firmowy rachunek bankowy, jednak uprzednie przypisanie klientom unikalnych numerów rachunków pozwala na ich efektywniejsze zdefiniowanie, bez względu na to, jaką metodę wybrali oni do realizacji wpłaty (przelew z karty, standardowy przelew lub przelew pocztowy). Zastosowanie mass collect wiąże się również z mniej czasochłonnym księgowaniem należności aniżeli podczas księgowania manualnego, a jednocześnie eliminacją potencjalnych pomyłek, jakie mogą wyniknąć w trakcie tej czynności.

Łatwiejsze kontrolowanie przychodzących opłat – o zaletach usługi mass collect

Chociaż mass collect nie jest aktualnie proponowane w większości banków (mają ją m.in. BNP Paribas i niektóre banki spółdzielcze) warto rozważyć jego wykorzystanie w przedsiębiorstwie, nawet takim, które każdego miesiąca obsługuje około 100 faktur. Wdrożenie mass collect łączy się wszak z kilkoma korzyściami, takimi jak oszczędność czasu pracowników działu księgowości, opcja połączenia z platformą finansowo–księgową (a tym samym śledzenie na bieżąco spływu opłat) czy integracja z narzędziami Finance Automation. Taką autorską aplikacją dedykowaną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Umożliwia ona nie tylko powiązanie z usługą mass collect banku, ale posiada też funkcję przesyłania przypomnień o zbliżających się płatnościach i windykacji, co w ciągu kilku miesięcy efektywnie zwiększa terminowość u klientów, którym wystawia się faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]