Chcesz wymienić funty na złotówki? Skorzystaj z kantoru online

Skieruj się na https://nordiqa.com/kurs-gbp.html, aby znaleźć informacje dotyczące aktualnego kursu funta.

Funt brytyjski, którego właściwa nazwa to funt szterling, to jedna z najważniejszych światowych walut. Mimo przynależności najpierw do struktur EWG a następnie Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Pozycja funta szterlinga po Brexicie

W wyniku decyzji o Brexicie, który okazał się przewlekłym, ponad czteroletnim procesem, wartość funta względem euro oraz dolara zauważalnie zmalała. Wiązało się to między innymi z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, wycofania się z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości miejsc pracy, a pośrednio też spadkiem PKB. Odpracowywanie poważnego spadku kursu funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się powoli i przy całkiem zauważalnych wahaniach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie stała się recesja z 2020 r. wywołana długotrwałym zamknięciem brytyjskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba aczkolwiek odnotować, iż funt szterling to niesłychanie mocny pieniądz, funkcjonujący na Starym Kontynencie już od dziewięciu stuleci, który w samym tylko ubiegłym wieku przezwyciężył duże spadki wywołane rezygnacją z powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. i legendarny już atak spekulantów walutowych określany mianem “Czarnej środy” z 1992 r.

Komu potrzebne analizy dotyczące kursu funta?

Funt brytyjski pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której w dalszym ciągu ochoczo lokują swój kapitał. Jest tak w głównej mierze w następstwie tego, że pomimo opuszczenia przez UK UE, dziesiątki tysięcy zatrudnionych tam rodaków nie zamierza wrócić do kraju i przez cały czas wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualny kurs funta brytyjskiego śledzi więc ogromna grupa rodaków. Szukają oni najczęściej rzetelnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale nierzadko także analiz historycznych wybiegających nawet do kilku lat wstecz. Takie wykresy dostępne są m.in. na stronie kantoru internetowego, który uaktualnia kurs co parę sekund. Dane te umożliwiają również doświadczonym inwestorom zlecać wymianę waluty po najlepszym kursie.