szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Szalunki, określane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zazwyczaj wykorzystuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one konieczne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z drewna, metalu lub sklejki

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek albo mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może zostać użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – wielu inwestorów i wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z metalu, drewna bądź sklejki, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a strukturę scalają łączniki, narożniki, belki i głowice ze stali bądź aluminium.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które oferują odmienne usługi i inwestorów, którzy planują zamierzających wybudować jeden obiekt. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo lepszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]