Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

Dowiedz się więcej o sklejce szalunkowej Kraków.

Deski szalunkowe to istotny komponent instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wykonane z innego materiału, jednakże przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować budynki ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki mają też zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z wilgocią. W związku z tym w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – m.in. łączników oraz głowic.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]