wyprawy górskie, wyprawy w góry

O czym nie zapominać, mając w planach wyprawy górskie?

Bardzo dużo osób wykorzystuje swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zazwyczaj zaczynają od szlaków wyznaczonych w polskich Tatrach, wraz z upływem czasu jednak chcą czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w dalekich od Polski miejscach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy górskie – jak się zorganizować?

Dzisiaj przed miłośnikami górskich wędrówek otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie oraz słowackie Tatry, ale też najwyższe wzniesienia Afryki, Azji czy Meksyku. Z całą pewnością dużym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Elbrus bądź Kazbek. Rzecz jasna pomoc agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej instruktorzy nie wejdą na szczyty za nas. Konieczna jest wysoka kondycja, która pomoże nam wytrzymać trwającą wiele godzin wędrówkę z naprawdę ciężkim, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków górskich ubiorem i właściwym sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału w wyprawie górskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w podobnych do tego typu wyprawach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w grupie, której członkowie wzajemnie się asekurują liną – to warunki, które trzeba bezwzględnie spełniać. Nie wolno zapomnieć również, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma więc doświadczenie pracy w zespole. W czasie wyprawy w góry niezbędne jest stu procentowe podporządkowanie się poleceniom, które wydawane są przez prowadzącego grupę.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]