Kto może uprawiać trekking?

Zainteresowany trekkingi Himalaje? Zajrzyj tu

Wędrówki po najwyższych szczytach utożsamiamy przede wszystkim z naprawdę wykwalifikowanymi wspinaczami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne są zwykle takie kwalifikacje – w wielu pasmach wytyczono bowiem trasy, z jakimi upora się każdy miłośnik gór – jeśli oczywiście jest wyposażony w odpowiednie akcesoria, tj. kijki gwarantujące stabilność na nierównych szlakach i buty z odpowiednią podeszwą. Na najtrudniejszych fragmentach potrzebna będzie też pomoc doświadczonego instruktora, bo ten pokaże, jak korzystać z dodatkowego, gwarantującego ochronę sprzętu. W jakich sytuacjach jednak będzie on potrzebny? W jakich górach najczęściej odbywają się trekkingi?

Trekkingi na trudniejszych szlakach

Trekkingi bywają niekiedy prowadzone w bardzo trudnym obszarze, a to sprawia, że niezbędne okazują się sprzęty ułatwiające pokonanie szlaku. Najważniejszymi wśród nich są z całą pewnością raki, które zapewnią przyczepność również na ośnieżonych trasach – a na wysokich górach spotkać je można również wiosną. Na stromych podejściach pomocny będzie też czekan. Do obsługi obu akcesoriów niezbędne są specjalistyczne kwalifikacje – z tego względu niedoświadczeni klienci na trekkingi powinni udać się razem z instruktorem, który pokaże nam, jak bez ryzyka pokonać trasę.

Najpopularniejsze szlaki na trekkingi

Trekkingi pozwalają na zwiedzenie najbardziej interesujących miejsc na świecie, a te zazwyczaj okazują się niedostępne dla większości gości. Najczęściej prowadzone są w wysokich górach – krajowi turyści chętnie wybierają pobliskie Tatry, a także w Alpy oraz na skandynawskie fiordy. Sporym zainteresowaniem w świecie miłośników trekkingu cieszy się też Kilimandżaro oraz Andy w Peru. Ci z nas, którzy zdobyli już jakieś doświadczenie w chodzeniu po górach mogą natomiast wybrać się w Karakorum – trekkingi odbywają się tam między innymi w okolicach Broad Peak i Everestu.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]