Sterowniki PLC umożliwiają dokładne kontrolowanie działania maszyn fabrycznych. Dzięki ich użyciu jesteśmy w stanie uczynić bardziej efektywnym działanie wszystkich fabryk, a dzięki możliwości programowania w prosty sposób dopasować do konkretnych potrzeb.
Jak działają sterowniki PLC?
Cechą, która wyróżnia je na tle pozostałych kontrolerów jest to, iż ich działanie jest cykliczne. Sterownik PLC wykonuje po kolei wszystkie rozkazy zawarte w algorytmie, a kiedy ten zostanie wykonany, ponawia całą procedurę, skanuje wejścia oraz eksportuje je do konkretnego miejsca, a potem uruchamia wykonywanie algorytmu od nowa. Języki, służące do pisania programów zarządzających pracą sterowników dostarczane są zwykle przez ich wytwórców.
Sterowniki PLC – od lat 60 do czasów obecnych
Wczesne sterowniki PLC pojawiły się pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego stulecia. Z początku wykorzystywane były w przedsiębiorstwach ze Stanów Zjednoczonych i zachodnich Niemiec, jednak szybko zaczęły być stosowane również za Żelazną Kurtyną. Pierwsze tego typu urządzenia zjawiły się w naszym kraju w latach siedemdziesiątych, a ich regularna produkcja zaczęła się w drugiej połowie tej dekady.
Jak dzieli się sterowniki PLC?
Najczęściej stosowanym rodzajem sterowników PLC są urządzenia kompaktowe, umożliwiające pracę na jednym module. Oprócz tego, dostępne są także sterowniki modułowe wielu wielkości oraz urządzenia centralizowane, na które składają się różne podzespoły sterowane główną jednostką.
Zalety sterowników PLC
Sterowniki PLC, pomimo stosunkowo dużych cen, pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacji instalacji przemysłowych. Są niewielkich rozmiarów, a ogromnym stopniu zmniejszają niebezpieczeństwo pojawienia się błędów.