Sklep z silnikami krokowymi

Czym są silniki krokowe?

Silnik krokowy, zwany również silnikiem skokowym, jest specyficznym typem napędu elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, iż przy odpowiednim wysterowaniu obraca się on o dany kąt zdefiniowany dla danego modelu (czyli o daną ilość stopni). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę nad ilością obrotów na jednostkę czasu w dowolnej chwili działania. Takie działanie jest możliwe dzięki specyficznej budowie tych silników we współpracy ze wspomnianym wcześniej właściwym sterowaniem.

Silniki krokowe a dzisiejsza mechanika

Oprócz chirurgii, wysoka precyzja stanowi cenny obiekt pożądania w różnych innych sferach. Bywa ona też coraz częściej wymagana we współczesnej mechanice. I właśnie silniki krokowe idealnie się tu sprawdzają. Jednak to nie wszystko. Gros części maszyn jest dziś sterowana sygnałami cyfrowymi. Silnikami krokowymi steruje się dokładnie taką samą metodą – poprzez periodyczne nadawanie impulsów elektrycznych na kolejne styki urządzenia. O szybkości rotacji nie decyduje, jak w klasycznych silnikach prądu stałego, przyłożony prąd, ale czas trwania kolejnych przesyłanych impulsów. I właśnie dzięki dokładności sterowania i brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową w celu kontrolowania napędu, silniki krokowe zagrzały zastosowanie w wielu obszarach współczesnej techniki i można je znaleźć w różnych maszynach i urządzeniach – takich jak napędy dysków optycznych, drukarki.

Wady silników krokowych

Silniki krokowe nie stanowią rozwiązania idealnego. Poza swoimi niezaprzeczalnymi zaletami mają parę istotnych wad, które należy mieć na uwadze – w porównaniu z innymi typami napędów „na prąd”, zużywają one stosunkowo dużo energii przy porównywalnej szybkości, co więcej wytwarzają sporo energii cieplnej. Ze względu na ich konstrukcję maksymalna prędkość obrotowa może być niewystarczająco duża – z reguły nie przekracza kilkuset obrotów na minutę.

Silniki krokowe w sprzedaży

Na rynku możliwe do nabycia są różne modele silników krokowych. Mogą się różnić pomiędzy sobą:

  • fizyczną wielkością,
  • budową,
  • parametrami elektrycznymi.

Pomimo, że ceny silników krokowych są większe niż mniej złożonych napędów prądu stałego, nadal są wystarczająco opłacalne nawet w niskobudżetowych projektach wykonywanych w domowym zaciszu.