Serwonapędy – sklep

Serwonapędy są typem napędów, które oprócz wytwarzania siły, służą także w celu ustawiania osi. Ich najważniejszą stroną jest stuprocentowa precyzja – jeśli o nią chodzi, są o wiele efektywniejsze od tradycyjnych silników.

Serwonapędy – jak to działa?

Ich najważniejszą częścią jest silnik napędzany elektrycznie – to on uruchamia cały zestaw. Na funkcjonalność serwosilnika największy wpływ ma sterownik, za pomocą którego można ustawiać położenie osi. istotną częścią serwonapędów jest także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd musi być połączony w hermetyczną całość oraz być wyprodukowany z materiałów gwarantujących jego dużą efektywność.

Jak kontrolować serwonapędy?

Dla użytkowników serwonapędów największe znaczenie ma nieskomplikowane kontrolowanie. Dlatego ich producenci zazwyczaj starają się, by oferowane przez nich serwonapędy mogły być kontrolowane z poziomu komputera – często można trafić na interfejsy GUI, dzięki którym sprawniejsze staje się kontrolowanie serwosilników i tworzenie wykresów ich pracy.

Gdzie wykorzystuje się serwonapędy?

Serwonapędy często wykorzystywane są w maszynach do odlewu przedmiotów z tworzyw sztucznychpozwalają bowiem na dokładne określenie pozycji formy. Spotyka się je także wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokładne nawinięcie materiału na rolkę. Wykorzystuje się je w przemysłowych elektronarzędziach oraz maszynach służących przenoszeniu towarów na magazynach.