Jeśli potrzebujesz motoreduktora, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl.
Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy składający się z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego poniżej.
Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają czas inżynierów
Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych użyciach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, więc zawsze pojawia się nieznaczna dysproporcja między mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą także inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które da się bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom danego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a niekiedy miesięcy, na drobiazgowe pomiary oraz testy pojedynczych układów części. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do niewielkich, umiarkowanych albo znacznych obciążeń, jak również do długiego bądź krótkiego okresu pracy.
W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.
Cenieni producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych kombinacji
Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne typy silników (AC, BLDC, DC i szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).
Brak na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to spedycja, produkcja żywności bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, takie jak podnośniki, wertykulatory, linie produkcyjne czy dachy ruchome. Ogromne spektrum rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, iż liczbę możliwych kombinacji, które obecnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]