Chcesz zamówić silniki szczotkowe? Wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Mnóstwo sprzętów, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie lub duże, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie wie, jak działają te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.
Silnik prądu stałego – dokonanie uznanych inżynierów XIX wieku
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomalże dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Gaston Planté, Thomas Davenport oraz Thomas Edison. Silniki na prąd stały składają się ze nieruchomego stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za swoją niezawodność, a także ciche działanie.
Silniki prądu stałego znajdują się w wielu popularnych sprzętach
Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych radiowo samochodów i pociągów, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne damy też naszym potomkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bo napędzają modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniczków prądu stałego używają też pasjonaci elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych oraz z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od najlepszych światowych marek.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]