Zamki do drzwi – rodzaje

O tym, że o ochronę mieszkania należy dbać wszystkimi dostępnymi metodami, nikomu nie musimy przypominać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle wytrzymały by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wejście do naszego domu. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć właściwą konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

Zamki do drzwi wejściowych

Ze względu na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy zamontować 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o swoją wygodę, możemy ponadto wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem typu master key, otwierającym kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Niższe wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich kupnie warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi samodzielne wykonanie ewentualnych napraw.