Sprzęt do drenażu limfatycznego – jak działa i kiedy jest wykorzystywany

Dowiedz się więcej o urządzeniu do drenażu limfatycznego w domu.

Drenaż limfatyczny to zabieg, którego celem jest usprawnienie krążenia limfy w organizmie. Drenaż ręczny opracowano w Danii prawie 100 lat temu – to najrozmaitsze chwyty terapeutyczne, jak przykładowo ruchy okrężne oraz czerpiące, których siłę i częstotliwość fizjoterapeuta dopasowuje indywidualnie do kondycji zdrowotnej pacjenta, a także miejsca masażu.

Urządzenie do drenażu limfatycznego – stymulacja cyrkulacji limfy

W ostatnich latach w gabinetach fizjoterapeutów coraz częściej używane są aparaty do drenażu limfatycznego symulujące masaż manualny. Taki sprzęt to specjalne mankiety z komorami, które nasuwa się na obrzękłe kończyny dolne lub górne. Dzięki wtłoczeniu powietrza w poszczególne przegrody urządzenie naciska na kończynę, wspomagając tak cyrkulację chłonki. Istnieje multum zaleceń do wypróbowania drenażu limfatycznego. To m.in. obrzęki oraz zastoje limfatyczne, zwyrodnienia stawów, jak również obrzęki powstałe w wyniku urazów lub obrzęki pooperacyjne (np. po operacji tarczycy lub mastektomii). Stosuje się go dodatkowo w zabiegach estetycznych – wspomagająco w toku procesu odchudzania i jako pomoc w niwelowaniu cellulitu. Presoterapia jest także na co dzień stosowana w świecie sportu, głównie jako etap regeneracji powysiłkowej.

Domowy sprzęt do presoterapii

Duże możliwości użycia urządzeń do masażu limfatycznego wpłynęło mocno na ulepszenie tych aparatów. W dzisiejszych czasach osoby raz za razem stosujące tę metodę masażu mogą przeprowadzić zabieg w domowym zaciszu, dzięki nowoczesnym aparatom Move8, Move6 oraz Move4 marki CarePump. Aparaty do masażu uciskowego do użytku domowego od tego producenta charakteryzują parametry porównywalne do sprzętu używanego na co dzień w gabinetach fizjoterapeutycznych. Cyfra z nazwy modelu oznacza liczbę komór znajdujących się w mankietach – im więcej przegródek, tym skuteczniejszy jest zabieg drenażu. Maszyny CarePump są stosunkowo lekkie oraz kompaktowe, dlatego bez trudu można wziąć je w podróż, np. na turniej sportowy.

Co istotne, poddanie się zabiegowi masażu limfatycznego powinno być koniecznie ustalone z lekarzem. Zalecamy nie postanawiać o tym na własną rękę, bowiem istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego masażu (to m.in. choroby wirusowe oraz bakteryjne czy zakrzepica, które wskazane jest wcześniej wykluczyć.

CarePump

Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail: [email protected]