Płyn do kominków – ekologiczne i bezpieczne paliwo

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać dom? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze informacje, jakie wypada znać o działaniu i użytkowaniu biopaliwa do kominków.

Czym jest biopaliwo do kominków?

Biopaliwo do kominków to substancja powstająca na bazie alkoholu, głównie etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są absolutnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W toku wypalania się się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smoliste nie są emitowane do atmosfery. Wyzwala się tylko para wodna oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Jednakże z powodu emisji CO2 nie można instalować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza bądź niedostateczna jego cyrkulacja. Kupując płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, iż produkt jest bezpieczny. Na opakowaniu biopaliwa powinny być wyszczególnione informacje o jego składzie, dlatego jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a jednocześnie nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się wyższą jakością, bowiem na ich cenę składają się wydatki poniesione przez wytwórcę na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze poznać płyn do biokominka wątpliwej jakości? Podczas jego spalania będzie wydzielał się niemiły zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Na ile godzin wystarcza paliwo do biokominka?

Biopaliwo do kominka spala się bezzapachowo, jakkolwiek istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dolać, by emitowane podczas jego spalania ciepło rozniosło po mieszkaniu także wybraną przez nas woń. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa starcza się od trzech do sześciu godzin, jednak prędkość spalania zależy przeważnie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można regulować. Płyn do biokominków najczęściej można kupić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli kupimy duży biokominek, którego nadrzędnym zadaniem ma być ogrzanie pomieszczenia, będziemy musieli urządzić się w większe ilości płynu. Jeżeli natomiast biokominek ma służyć jako dekoracja i używamy go z rzadka, lepiej wybrać zbiorniki o małej pojemności. Pamiętajmy, że biopaliwo do kominków to produkt łatwopalny, wobec tego najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest niezbędna do bieżącego wykorzystania.