Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Jeśli poszukujesz łańcuchów samochodowych, koniecznie wejdź na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak modele łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach ciężarowych, dostawczych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, motywem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają najczęściej stali manganowej lub tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]