Dowiedz się, gdzie kupić książki dla nastolatków.
Młodzież wychowywana w XXI w. ma coraz mniejszy kontakt z szeroko pojętą literaturą. Nastolatek wybierze głównie dostępną od ręki rozrywkę na komputerze, w telewizji lub w telefonie, a po książkę zazwyczaj sięga wtedy, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też z powodu obowiązku czytania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla wielu młodych ludzi czytanie dla przyjemności stało się dalekim konceptem.
Literatura dla młodzieży odwołuje się do codziennych doświadczeń nastolatków
Nastolatki nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Publikowana jest masa literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy poruszają tematy i opowiadają historie intrygujące młode pokolenie odbiorców. Ta odmiana literatury otrzymała swoją nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Są to utwory tworzone z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in pełne akcji przygodówki, obyczajówki i thrillery. Jednak wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się wprost do codziennych doświadczeń młodego człowieka. Historie te piszą więc o kontaktach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości, pierwszych miłościach, zdobywaniu i utracie przyjaźni czy odkrywaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla nastolatków pozwala nastolatkom poczuć, iż inni również mają podobne życiowe zawirowania przez tych kilka burzliwych lat dorastania.
Czemu warto zachęcać młodzież do poznawania literatury młodzieżowej?
Warto proponować młodzieży angażującą ją literaturę, gdyż zaktywizowanie w nich chęci czytania dla rozrywki z biegiem lat daje mnóstwo korzyści. Nastolatek, który często sięga po książki operuje szerszym słownictwem i dobrze daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co znacznie upraszcza zdawanie testów z języka polskiego. Jednak odkrywanie dylematów innych osób w podobnym wieku to także metoda na dokładniejsze poznanie siebie, prywatnych zainteresowań oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co ważne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni wyśmiewać zainteresowań dziecka. Jeśli zatem dziecko chętniej czyta książki o elfach czy zombie nie komentujcie, że to niedorzeczne i dajcie mu się nimi cieszyć!
Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa