Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Chcesz zamówić kantar dla konia? Odwiedź tę stronę

Kantar to fragment uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny musi on być dopasowany do zarysu i rozmiaru głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc dobrać odpowiedni kantar? Na jakie jego właściwości trzeba zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

W sklepach dostępne są przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, nazywane także halterami, są polecane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec dzięki nim może mieć nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – na przykład naturalnym lub sztucznym futrem, które da się zdjąć celem umycia. Kantar tego rodzaju doskonale zapobiega powstaniu obtarć, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas ćwiczeń lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich, a także pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni holsztyńskich, arabskich oraz huculskich. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire albo konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]