Idealny kolor rolet do Twoich wnętrz

Przeszukując oferty sklepów z roletami, łatwo spostrzeżesz, że sprzedawane są w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Na jaką barwę się zdecydować? Jest parę reguł, wartych poznania przed zakupem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i wybierz dla siebie rolety w kolorze idealnym!

Który kolor rolet wybrać?

W przedmiocie kolorów rolet funkcjonują 3 kluczowe nurty: minimalizm, kontrast oraz dopełnienie. Minimalizm polecany jest fanom czystych, prostych wnętrz, z małą ilością dodatków i dekoracyjnych bibelotów. Jesteś częścią tej grupy? Wybierz rolety w kolorze beżowym, écru, piaskowym albo szarym. Neutralne kolory nie będą się wyróżniać, a rolety stanowić będą tło dla innych elementów w pomieszczeniu. Kolejny trend to siła kontrastu. Dla kolorów podstawowych: niebieskiego, czerwonego i żółtego opozycją będą kolejno: pomarańczowy, zielony i fioletowy. Jeśli posiadasz meble bądź ściany w kolorze niebieskim, to kontrastować z nimi będzie najmocniej dodatek – przykładowo rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolor rolety dopasuj do głównej dla tego wnętrza barwy. Urządzasz pokój w odcieniach szarości? Wybierz zatem rolety tej samej barwie.

Wpływ barw na nastrój

Według ogólnej reguły oddziaływania barw na nasz samopoczucie, kolory zimne wyciszają, a ciepłe rozbudzają. Intensywny żółty pobudzi do działania – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to symbol odpoczynku i harmonii – sprawdzi się w pokoju dziennym i wszędzie tam, gdzie się relaksujesz. Wręcz idealny do sypialni jest uspokajający kolor niebieski. Fascynuje Cię czerwień? Wystrzegaj się jej na dużych powierzchniach, bo może prowokować agresywne zachowania oraz eskalować nerwowe sytuacje i napięcia. Korzystaj z niej wyłącznie w niewielkich dekorach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki czy plakat na ścianie w zupełności wystarczą, by ożywić pokój.