W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejków CBD, można kupić także susz. Wielu konsumentom wygląd oraz nazwa tego artykułu natychmiast kojarzy się z zakazaną prawem rośliną psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w sprzedaży w Polsce, tak jak olejki, zawiera w głównej mierze kannabinoidy, nie zaś THC (stężenie tego związku – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie może być wyższe niż 0,2%).
Produkcja suszu konopnego w Polsce
Susz konopny powstaje z kwiatów i liści konopi, zatwierdzonych do legalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż dziewięć gatunków takich konopi siewnych (to np. Tygra, Glyana oraz Wojko), a sama ich uprawa cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród naszych rolników, nierzadko stając się podstawowym źródłem ich dochodu.
W Polsce konopie włókniste uprawia się na potrzeby licznych gałęzi przemysłu, m.in. celulozowo-papierniczego czy kosmetycznego, niemniej jednak podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, iż rolnik lub przedsiębiorca chcący przystąpić do ich wysiewu musi w pierwszej kolejności zdobyć odpowiednie zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Ponadto, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest tylko po uzyskaniu zezwolenia właściwego terytorialnie marszałka województwa. Zaletą konopi siewnych jest to, że można hodować je na uprawach outdoorowych, jak i krytych, ale także i na konsolidujących obie te metody uprawach szklarniowych (greenhouse).
Susz konopny – dlaczego ma unikalny aromat?
Czemu produkcja suszu konopnego staje się modna w Polsce? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBN czy CBG), ale również terpeny (jak przykładowo Limonen i Humulen), które dają każdej ich odmianie niepowtarzalny, silnie wyczuwalny zapach. Terpeny zawarte w kwiatach konopi przemysłowych wykorzystywane są w licznych produktach spożywczych i kosmetycznych.
Powszechnie sądzi się, iż kannabinoidy mają znaczny wpływ na samopoczucie człowieka, a za sprawą tego, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je posiada, można użyć jako uzupełnienie terapii wspomagający zmagania z bólami głowy, stresem , reumatyzmem czy chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo ALS. Multum wiadomości o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można odnaleźć między innymi w opracowaniach naukowych zebranych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).