Pielęgnacja boisk sportowych – zadanie dla profesjonalistów

Prawidłowo zbudowane boisko, mające dobre podłoże i wysokiej jakości murawę, nie tylko świetnie wygląda, lecz również perfekcyjnie wypełnia swoją rolę w czasie rozgrywania meczów. Naturalnym jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem zużywają się, a zatem ich kondycja się pogarsza, dlatego potrzebne jest podejmowanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma typ trawy, warunki wodno-terenowe bądź też odczyn gleby, wymaga troskliwej, odpowiedniej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najrozsądniej jest zlecić to profesjonalistom, posiadającym solidną wiedzę o pielęgnowaniu boisk sportowych, a także dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, tworzona jest w wyniku stosowania odpowiednich mieszanek nasion traw, co daje jej wytrzymałość na niekorzystne czynniki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące oczywistą konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można również nawozić, jednak wszystko to nie wystarczy, nieodzowne jest wykonywanie czynności takich jak wertykulacja, aeracja, piaskowanie, wymiana trawnika, włókowanie, dosiew trawy czy walcowanie. Nazwy te pewnie niewiele mówią amatorom, lepiej zatem pielęgnację boiska zlecić profesjonalistom, ponieważ tylko właściwie pielęgnowana trawa stwarza warunki niezbędne do rozgrywania meczów, a zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją boiska.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych punktów w pielęgnacji boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, ale murawa wymaga znacznie więcej zabiegów, m.in. aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych urządzeń. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby i powoduje mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i zwiększa elastyczność trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Potrzebne na wiosnę walcowanie sprawia, że korzenie trawy stają się lepiej odżywione, a włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera obumarłe fragmenty murawy. W razie wystąpienia ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie wolno również zapomnieć o regularnym wykaszaniu trawy – we właściwym momencie i na odpowiednią długość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, odpowiednich narzędzi, a także wiedzy, kiedy je wykonywać. Właściwie dbać o boisko są więc w stanie jedynie profesjonaliści.