Aranżacja ogrodów – sposób na piękną roślinność

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, warto zdecydować się na jego obmyślaną i wysmakowaną aranżację. Odpowiednia rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, że ogród będzie prezentował się cudownie. Wymaga to jednakże niemałej umiejętności i wiedzy, na przykład na temat tego, które nawozy dla roślin wybrać. Najkorzystniejszy rozwiązaniem jest więc powierzenie tego zadania fachowcom. Wbrew obawom, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – czasem nietrafione – próby urządzania czy pielęgnowania ogrodu.

Projektowanie ogrodów jest trudna – co trzeba wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga przede wszystkim solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby i roślin. Trzeba mieć świadomość, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego określonych częściach) i wobec tego które można nasadzić tam rośliny, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących na przykład odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło. Ważny jest również właściwy układ zieleni, na przykład umieszczanie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale imponował swoim wyglądem. Nie lada umiejętności wymaga również wykonanie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz największe znaczenie ma przecież wygląd zielonego terenu. Wiele osób zamierza zaaranżować swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu francuskim bądź angielskim. Żeby jednak móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, ale też odpowiednio dopasować do niej pozostałe elementy ogrodu.

Projektowanie ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz pięknie zaaranżowanego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć oczywiście piękny trawnik, zachwycające rośliny, egzotyczne drzewka i krzewy są w ogrodzie najważniejsze. Warto jednakże dać im elegancką oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki i oczka wodne, wyjątkowego klimatu dodają im również stylizowane na stare schody. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają także ścieżki. Spełniają one rolę praktyczną – pozwalają dotrzeć do określonych zakątków bez narażenia na szwank trawnika, a także podnoszą walory estetyczne otoczenia. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich układ i szerokość, a także wszelkie inne detale aranżacji ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba starannie dobrać do stylu ogrodu oraz domu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest bardzo trudno, warto więc powierzyć to zadanie osobom, które są w tym specjalistami.