Po co robi się optymalizację strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń takich jak smartfony lub tablety sprawia, że webmasterzy chętniej tworzą mobilne wersje stron. Jest to niezwykle istotne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Jest prosta zasada: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Istnieją czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto także zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo istotnym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co poleca Google

Pamiętanie o tych zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zachować zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach niezbędny element projektowania stron.