botoks kielce, botox

Zabiegi z użyciem botoksu – nie tylko medycyna estetyczna

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez pewien typ bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która ze względu na swoje właściwości znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, w szczególności estetycznej. Jak więc stosuje się tę egzotoksynę i czy jest ona bezpieczna?

Botoks ogranicza bodźce przesyłane między komórkami nerwowymi i tkanką mięśniową

Botulinotoksyna to jedna z silniejszych znanych egzotoksyn, której oddziaływanie polega na powstrzymywaniu sygnałów wysyłanych między tkanką mięśniową a komórkami nerwowymi. To dlatego jego spożycie (np. wraz z źle przechowywanym pożywieniem) może być bardzo niebezpieczne, gdyż w niektórych casusach prowadzi do niewydolności oddechowej. Niemniej jednak tenże efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje toksyna botulinowa, lekarze od 50 lat wykorzystują do leczenia chorób, w których występuje niewłaściwe napięcie mięśniowe, między innymi przy przykurczach po udarze, kurczu odbytu oraz ciężkich kazusach zeza. Botoks powszechnie stosuje się także w leczeniu bruksizmu, innymi słowy patologicznego zgrzytania zębami, bo ostrzyknięcie odpowiednich miejsc tą egzotoksyną likwiduje napięcie mięśni żuchwy, a tym samym powstrzymuje ścieranie się zębów oraz pękanie szkliwa. Botulinotoksyna pomaga też osobom skarżącym się na nadpotliwość – zaaplikowana w obszary, gdzie organizm wytwarza zbyt dużą ilość potu, hamuje jego wydzielanie się nawet przez 6 miesięcy.

Botoks – usuwanie “zmarszczek palacza” oraz zmarszczek mimicznych

Zwykły Polak na ogół botoks asocjuje natomiast z zabiegami medycyny estetycznej. I w rzeczy samej, neurotoksyna ta jest tu używana w dość szeroko. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu likwidację zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg bezbolesny oraz krótki. Preparat botulinotoksyny wygładza skórę i zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do formowania się zmarszczek. Dlatego też zwykle stosuje się go do redukcji tzw. “lwiej zmarszczki” czy kurzych łapek pojawiających się w pobliżu oczu. Z pomocą botoksu można również zredukować intensywny łojotok skóry na czole.

Lokalizacja:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]