Plastyka powiek górnych – kiedy może być niezbędna?

Plastyka powiek jest wyjściem dla tych, którzy czują intensywny dyskomfort z powodu ich opadania. Ponieważ skóra powiek jest niezwykle cienka, dość szybko ulega procesowi starzenia, traci z czasem kolagen i elastynę, co skutkuje jej zwiotczeniem. Ale opadające powieki nie są niedogodnością dotykającą tylko starszych osób. Częstokroć na tę niedyspozycję z przyczyn genetycznych cierpią także ludzie w młodym wieku.

Z jakich względów pacjenci zapisują się na plastykę powiek?

Proces starzenia się skóry jest nieuchronny i współczesna medycyna nie osiągnęła nadal poziomu, który pozwoliłby go w pełni powstrzymać. Opadające powieki są wobec tego pospolitym skutkiem utraty przez skórę sprężystości. Zwykle opadanie powiek jest jedynie kwestią estetyczną, bo powoduje, iż twarz wydaje się być bardzo wycieńczona. Jednak wielu pacjentów zapisuje się na korektę ze względów leczniczych – opadające powieki mogą przyczyniać się do uporczywego bólu głowy, dotkliwego zmęczenia oczu bądź poważnego zawężenia pola widzenia. Może to więc zauważalnie wpływać na komfort życia, przez utrudnianie tak prostych czynności, jak prowadzenie pojazdów albo czytanie.

Jak przebiega blefaroplastyka, czyli zabieg plastyki powiek górnych?

Podniesienie powiek polega na zrobieniu nacięcia w skórze w naturalnym załamaniu i pozbyciu się zbędnej luźnej tkanki. W razie potrzeby likwiduje się także nadmiar tkanki tłuszczowej. Cięcie zszywane jest cienkimi szwami, co daje pewność, że po zasklepieniu blizna po nacięciu będzie niewidoczna. Sam zabieg korekty powiek trwa średnio mniej więcej godzinę i wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez niedługi okres czasu występuje obrzęk oczu, niekiedy pacjent doświadcza także swędzenia powiek, jednakże zazwyczaj już po plus minus dwóch tygodniach pacjenci wracają do swoich normalnych zajęć.

Nie wszyscy mogą zakwalifikować się do zabiegu korekty powieki górnej, w związku z tym uprzednio potrzebna jest konsultacja ze specjalistą. Pośród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki wylicza się między innymi problemy z gojeniem się ran, choroby nowotworowe czy nadciśnienie. Blefaroplastyki nie przeprowadza się też u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.