Laserowe usuwanie żylaków – przebieg i przeciwwskazania

Laserowe usuwanie żylaków. Zdobądź więcej szczegółów.

Tworzenie się żylaków na dolnych kończynach jest efektem uszkodzenia zastawek żylnych oraz ucisku na żyły. Żylaki dokuczają najczęściej paniom (kluczowym czynnikiem inicjującym ich rozwój są m.in. ciąże), jak również osobom pracującym długie godziny w pozycji stojącej albo siedzącej (to np. pracownicy linii montażowych, telemarketerzy i pracownicy biurowi. Takie osoby często zapisują się do lekarzy flebologów poszukując skutecznych sposobów leczenia poszerzonych żył. Jednym z nich jest EVLT, innymi słowy laserowe usuwanie żylaków.

Wewnątrznaczyniowa terapia laserowa – co warto wiedzieć o laserowym usuwaniu żylaków?

Skrót EVLT, czyli “Endo Venous Laser Treatment”, po polsku oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym i trwa przeciętnie ok. 60 minut. W pierwszej kolejności flebolog wykonuje badanie USG, dzięki któremu zaznacza bieg żył oraz wyznacza miejsca wprowadzenia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wsuwa się do żylaka z użyciem igły, a następnie obkurcza się tę żyłę wydzielaną przez laser wiązką światła. Pacjent ekspresowo wraca do normalnych czynności po zabiegu EVLT, jakkolwiek musi przez kilka najbliższych tygodni stosować się do zaleceń lekarza, jak m.in. zakładanie pończochy uciskowej, codzienny ruch, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i, naturalnie, pojawienie się na obligatoryjnej kontroli po zabiegu.

Kiedy flebolog nie podejmie się przeprowadzenia laserowego usuwania żylaków?

EVLT to procedura mało inwazyjny i przy tym bezpieczna, nie zdumiewa więc to, iż od czasu, kiedy rozpoczęto powszechnie korzystać z tej metody na początku XXI wieku, w mgnieniu oka stała się normą w terapii żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu przeprowadzany jest także przez coraz więcej gabinetów medycznych w Polsce. Istnieją niestety przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, z tej przyczyny przed dopuszczeniem do zabiegu pacjent musi wykonać szereg testów, takich jak badanie poziomu cukru we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów oraz morfologia krwi. Lekarz nie podejmie się również laserowego usuwania żylaków u kobiet w ciąży oraz u osób, u których zdiagnozowano między innymi chorobę nowotworową, wady zastawkowe serca bądź niewydolność tętnic obwodowych.

Lokalizacja:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]