Co to jest skleroterapia i jak wygląda ten zabieg?

Więcej w temacie skleroterapii na https://bit.ly/3aj13qj.

Żylaki to nadzwyczaj częste schorzenie, które z upływem lat spostrzega u siebie znaczny odsetek ludzi dorosłych. Pomału do ogólnej świadomości przedostaje się fakt, że leczenie żylaków nie jest już postrzegane jedynie jako zabieg z obszaru estetyki. Tworzące się na skórze żyłki i pajączki naczyniowe są wszak także objawem problemów zdrowotnych dotyczących żył, m.in. uszkodzenia zastawek żylnych. Z tej przyczyny do gabinetów medycyny estetycznej regularnie zgłaszają się pacjenci poszukujący metod ich usunięcia. Jedną z nich jest skleroterapia.

Skleroterapia – zabieg z wykorzystaniem niezmiernie cieniutkich igieł

Skleroterapia, która znana jest także pod nazwą obliteracja żylaków, to aktualnie wręcz standardowe leczenie pajączków naczyniowych, żył siateczkowatych oraz żylaków. Zabieg ten polega na dożylnej iniekcji preparatu chemicznego (mającego formę cieczy albo pianki), który powoduje zamknięcie światła żylaka. Ostrzykiwanie żylaków, przez wzgląd na stosowanie w tym celu niezwykle cieniutkich igieł, nie jest zabiegiem bolesnym. Ilość wkłuć wykonywanych podczas zabiegu jest uwarunkowana grubością żyły oraz rozmiarem leczonej powierzchni. Skleroterapia może być dopełnieniem terapii przeprowadzanej chirurgicznie, ale także stosuje się ją jako autonomiczną metodę leczenia żylaków. Warto zaznaczyć, iż skleroterapia nie daje błyskawicznych rezultatów, dlatego z reguły wykonuje się ją w seriach trzech bądź więcej zabiegów, a ich liczbę definiuje lekarz specjalista w oparciu o analizę sytuacji zdrowotnej danego pacjenta.

Czy u każdego można wykonać skleroterapię?

Jak w większości zabiegów medycznych, także w przypadku skleroterapii występują przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Nie można przeprowadzić jej u osób cierpiących na zakrzepicę żył powierzchownych, miażdżycę tętnic kończyn dolnych i choroby serca. Lekarz nie wyrazi zgody także na ostrzykiwanie żył u kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, jak również u pacjentów, u których stwierdzono skłonność do alergii, w tym zwłaszcza na stosowany w trakcie zabiegu sklerosant.

Lokalizacja:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]