Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Dowiedz się więcej o mystic topazie na www.mystictopaz.pl

Niepowtarzalny blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna szczyci się wielkim uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka można mylnie stwierdzić, że to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem odpowiedniej technologii produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na działanie dużej temperatury oraz pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego kolor?

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależą przede wszystkim od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz ma fioletowy kolor, niebieski z kolei jest skutkiem podgrzania topazu bez żadnych domieszek. Szczególnie dobre efekty daje stosowanie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii czy Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często używają go więc do wyrobu naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do eleganckich kreacji – doskonale wygląda także na co dzień. Ważna okazuje się także różnorodność barw, dzięki której łatwiej możemy dobrać biżuterię do danej kreacji.