Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Kup obrączki Kraków

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten wiąże małżonków do końca życia, a oznaką ich zaangażowania, lojalności i miłości są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – cząstka sakramentu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później, o czym jednakże niewielu wie. I choć uprzednio miały miejsce przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta upowszechniła się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Irlandii, w Brazylii, we Włoszech czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz mierzą obrączki razem, jednocześnie obyczaj podpowiada, iż narzeczona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki – kiedyś z miedzi, obecnie ze złota bądź platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się skromniejszą estetyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz), które uosabiały moc miłości. Dzisiaj do ich stworzenia wykorzystuje się głównie złoto i platynę, które są symbolem zaufania do małżonka. Rzecz jasna, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu albo istotny dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]